True
Yenilik Yasaklama ve Yorum

Yenilik Yasaklama ve Yorum


Üst yazı
:
Bilimsel Bilgi ve Aforoz Korkusu Arasinda
Yayınevi
:
Orjinal Adı
:
et-Tecdid ve`t-Tahrim ve`t-Te`vil
Kategori
:
İnceleme - Araştırma
Yazar
:
Çevirmen
:
Orjinal Dili
:
Arapça
Basım
:
1. Basım / Ocak 2014
Sayfa Sayısı
:
191
Liste Fiyatı
:
190 TL
ISBN
:
978-605-5793-91-3Tanıtım Yazısı

“Yenilik (tecdit), daimi bir ihtiyaç; toplumsal, siyasal ve kültürel bir yürüyüstür. Yenilik olmazsa yasam donuklasir, isiltisini kaybeder; kültürler bir kaybolus ve ölüm tüneline girer. Ancak her yenilenme; tarihsel, toplumsal, siyasal ve düsünsel bir baglam içerisinde gerçeklesir. Bu yüzden herhangi bir alanda yenilenmenin, su ya da bu düsünürün sahsi istek ve arzularindan nes’et etmesi söz konusu degildir. Çünkü yenilenme; yasamin zemininden kopuk, insanlarin daha iyi bir yasam tesis etmek için girdikleri patikalarda verdikleri mücadelelerden, döktükleri terden bigâne bir sekilde epistemolojik / bilissel semalarda yapilan bir seyir uçusu degildir. Toplumsal, siyasî, ekonomik ve kültürel kriz anlarinda yenilenme ihtiyaci daha da pekisir, hayatin her alaninda oldugu gibi düsüncede ve bilimsel etkinlikte kendisini gösterir.
 
Bugün tam da böyle bir krizin içinde yasiyor durumdayiz ve bu kriz toplumun direnç yetersizligi nedeniyle bir tür donukluga dönüsmüstür. Gelinen noktada zayiflik ve çaresizligimizi itiraf etmekten baska çikar yol bulamamis, bölgemizde bitip tükenmek bilmez savaslar yasanirken geçmisin zafer dolu günlerini sayiklayarak umutsuzca bütün bu kaosun bitmesini bekler hale gelmis durumdayiz.”
 
Profesör Nasr Hamid Ebû Zeyd bu kitabinda üç ana basligi ele almaktadir: Yenilik, yasaklama ve yorum. Yazar bu konulari ele alirken siyasî despotizmle esgüdümlü bir sekilde gelisen bilissel despotizmi reddedip düsünce özgürlügünü savunan bir anlayisla hareket etmektedir.

Kitap hakkında teknik bilgiler.
İlk Çıkış
:
Ocak 2014
Cilt
:
Amerikan Bristol 230 gr
Kağıt
:
Enzo Creamy 60 gr
Boyut
:
13,5 cm x 21 cm
Kelimeler
:

Kitabın Yazarı

Nasr Hamid Ebu Zeyd

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat