True
Yeni Mutezililer

Yeni Mutezililer


Alt Yazı
:
Nasr Hamid Ebu Nasr Hamid Ebu Zeyd, Muhammed Arkoun, Muhammed Abid el-Cabiri ve Hasan Hanefi ile Elestirel Söylesiler, Muhammed Arkoun, Muhammed Abid el-Cabiri ve Hasan Hanefi ile Yapilan Elestirel Söylesiler
Yayınevi
:
Orjinal Adı
:
NOV MOTEZILIYAN: Gofteguyi Intikadi ba Nasr Hamid Ebu Zeyd, Muhammed Abid el-Cabiri, Muhammed Arkoun ve Hasan Hanefi
Kategori
:
Söyleşi
Yazar
:
Çevirmen
:
Orjinal Dili
:
Farsça
Basım
:
1. Basım / Aralık 2021
Sayfa Sayısı
:
192
Liste Fiyatı
:
150 TL
ISBN
:
978-605-2339-44-2Tanıtım Yazısı

KAPAK YAZISI
Dogup büyüyen Islam toplumu, farkli kültür ve medeniyetlerle temasi ve yüzlesmesi sonucu büyük meydan okumalar ve bunun sonucunda çözülmesi gereken çok çesitli sorunlarla karsi karsiya kalmistir. Islam dünyasinda bu sorunlarin teorik düzlemde nasil çözülmesi gerektigine dair iki farkli yaklasim ortaya çikmistir. Bunlardan birincisi lafzi ve metni öne çikardigi için Ehl-i Hadis olarak adlandirilirken, ikincisi ise akli öne çikardigi için Ehl-i Rey olarak adlandirilmaktadir.
Ortaya çikan yeni gelisme ve sorunlari çözebilme potansiyeli daha az olan rivayet ekolüne karsin, Ehl-i Rey içerisinden ortaya çikan Mutezile; akilci bir yöntemden hareketle bu meydan okumalara cevap vermeye çalismistir.
Ancak Islam toplumlari son asirlarda çok daha büyük bir meydan okumayla karsi karsiya kalmistir. Iste Nasr Hamid Ebu Zeyd, Muhammed Arkoun, Muhammed Abid el-Cabiri ve Hasan Hanefi gibi Arap dünyasinin önde gelen isimleri bu meydan okumaya Mutezile akilciligindan hareketle cevap vermeye çalismakta ve bu yüzden de "Yeni Mutezililer" olarak adlandirilmaktadir.
Elinizdeki bu eser, bu dört isimle yapilan söylesiler üzerine kurulmustur. Iranli karsilastirmali dinler tarihi uzmani Doç. Dr. M. Riza Vasfi'nin yapmis oldugu bu elestirel söylesiler; çagdas Islam düsünce dünyasini etkileyen bu degerli fikir öncülerinin hacimli külliyatina henüz ulasamayip görüs ve duruslari hakkinda önbilgi edinmek isteyenler için tam da aranan ve beklenen bir çalisma olma hüviyetine sahiptir.

Kitap hakkında teknik bilgiler.
İlk Çıkış
:
Aralık 2021
Cilt
:
Amerikan Bristol 230
Kağıt
:
60 gr kitap kagidi
Boyut
:
13,5 X 21
Kelimeler
:

Kitabın Yazarı

Muhammed Rıza Vasfi

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat