True
Tefsirde Akilci Egilim

Tefsirde Akilci Egilim


Alt Yazı
:
Mu`tezile`ye Göre Kur`an`da Mecâz Meselesi
Yayınevi
:
Orjinal Adı
:
Itticahü`l Akli Fi`t Tefsir
Kategori
:
İnceleme - Araştırma
Yazar
:
Çevirmen
:
Orjinal Dili
:
Arapça
Basım
:
1. Basım / Ekim 2015
Sayfa Sayısı
:
381
Liste Fiyatı
:
260 TL
ISBN
:
978-605-9136-09-9Tanıtım Yazısı

Mecaz konusu belagat ilminin en önemli konulari arasinda yer alir. Fakat bu derece önemli bir konu olan mecâzin dogus sartlari ve Kur’ân’in, mecâz konusunun mahiyeti ve edebi anlatimda islevini belirlemedeki etkisini detayli bir sekilde incelemeyi hedefleyen müstakil bir arastirma ortaya konulmamistir. Süphesiz arastirmacilar, özellikle Mu’tezile’nin Zat-i ilahi ve O’nun fiilleri hakkindaki yaygin kanaatleri çürütmek için gösterdigi çabalari sayesinde, mecâz kavraminin olgunlastirilmasindaki etkisine isaret etmislerdir. Ne var ki bu isaretler, Arap edebiyat elestirisinde edebi form konusu gibi çok genel bir konu baglaminda özet olarak yer almaktadir. Genelligine ragmen bunlar arastirmaciya konunun önemini ve konunun Mu’tezile düsüncesi ile Kur’ân’daki mecâz bahsi arasinda bulunan güçlü iliskinin –ki bu süphesiz siir ve ayni sekilde nesir arastirmasinda mecâz konusuna özel bir bakis kazandirmada etkisi olan bir iliskidir- ortaya çikarilmasini hedefleyen detayli bir incelemesini ortaya koyma zorunlulugunu gösterme açisindan önem tasir. 
 
Mecâz, özel bir dilsel icra araci oldugu için onun yapisi ve islevine dair herhangi bir anlayis, dilin yapisi ve delâletine dair herhangi bir tasavvurdan ayri olamaz. Dilin yapisina dair bu tasavvur da ancak bilgi pesinde kosan akli faaliyetin yapisina dair daha genel bir tasavvurun isiginda tamamlanir. Açiktir ki Mu’tezile’nin mecâz konusuyla genel olarak dil ve bilgi alanlari arasindaki girisimliligin farkina varisinda, onlarin aklin degerini yüceltmelerinin –ki bu onlari diger kelamcilardan ayirir- etkisi vardi. Bu sebeple bu arastirmanin bir giris ve üç bölüme ayrilmis olmasi dogaldi.
 
Bu çalisma esasen özel olarak Mu’tezile ile Es’arîler arasinda bir karsilastirma yapmak üzerine kuruludur. Bu karsilastirmanin amaci Mu’tezile düsüncesinin karakteristigini derinlikli olarak ortaya çikarmak olup müstakil bir arastirmaya ihtiyaç duyan bir is oldugu için Es’arî düsüncesinin kökenlerinin açiklanmasina geçilmeyecektir. Arastirmacinin tüm dilegi edebiyat elestirisi ve belâgat arastirmasi alaninda dini-Islami mirasin önemli yönlerinden birini açikliga kavusturmada basarili olmus olmasidir.

Kitap hakkında teknik bilgiler.
İlk Çıkış
:
Ekim 2015
Cilt
:
Amerikan Bristol 230 gr
Kağıt
:
Enzo Creamy 60 gr
Boyut
:
13,5 cm x 21 cm
Kelimeler
:

Kitabın Yazarı

Nasr Hamid Ebu Zeyd

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat