True
Söylesiler

Söylesiler


Yayınevi
:
Kategori
:
Söyleşi
Yazar
:
Çevirmen
:
Orjinal Dili
:
Farsça
Basım
:
1. Basım / Mayıs 2021
Sayfa Sayısı
:
96
Liste Fiyatı
:
80 TL
ISBN
:
978-605-2339-43-5Tanıtım Yazısı

KAPAK YAZISI
Mustafa Melikyan, Devrim sonrasi Iraninda ortaya çikan “Islami Entelektüalizm” hareketinin önde gelen temsilcilerinden birisidir. Bu hareket gelenek ile modernite karsilasmasi ve çatismasina bir çözüm olarak ortaya çikmistir. Buna göre gelenegin özünü dindarlik, modernligin özünü ise akilcilik olusturmaktadir. Dolayisiyla çözüm de dindarlik ile akilciligi uzlastirmaktan geçmektedir.
 Mustafa Melikyan da baslarda tipki Abdülkerim Surus ve Müctehid Sebusteri gibi bu çözüm yolunu benimsemis olsa da zamanla bunun mümkün olmadigi sonucuna varmis ve yollarini “Islami Entelektüalizm” hareketinden ayirmistir. Ona göre dindarlik ile akilciligin cem edilebilmesi mümkün degildir. Zira dindarligin özünü taabbud, akilciligin özünü ise delile tabi olma olusturmaktadir. Ve bu ikisinin bir arada olabilmesi mümkün degildir.
 Melikyan ise, “Aklaniyet ve Maneviyat” projesiyle öne çikmakta ve bunun Müslümanlarin en temel modern sorununu çözdügünü iddia etmekte; hatta bunun sadece Islam degil bütün dinler açisindan geçerli oldugunu da savunmaktadir…
Bu kitapta Mustafa Melikyan’in proje ve düsüncelerine isik tutan söylesileri okurken, onunla derin bir felsefi sohbete dalacaksiniz.  
                                                                              ***
 "Hayatimiz akli ve manevi oldukça çektigimiz dert ve acilar azalacaktir. Elbette ben insanlarin çektigi dert ve acilarin sifirlanabilecegi görüsünü kabul etmiyorum. Benim inancima göre içinde dert ve acilarin olmadigi bir yasam sürmek mümkün degildir. Ancak yasam simdi oldugundan çok daha az dert ve aci barindirabilir. Bu yüzden maneviyat ve aklaniyeti nasil ele almaliyiz sorusuna söyle cevap verebilirim: Benim görüsümün merkezi noktasi insandir. Ben yola insanla basliyorum. Bizim kendisiyle basladigimiz bu insanin Allah'a ulasmasi da mümkündür. Ama ben Tanri'dan baslayip insana ulasmiyorum. Aksine insandan baslayip Tanriy'a ulasmak istiyorum."


Kitap hakkında teknik bilgiler.
İlk Çıkış
:
Mayıs 2021
Cilt
:
Amerikan Bristol 230
Kağıt
:
60 gr kitap kagidi
Boyut
:
13,5 X 21
Kelimeler
:

Kitabın Yazarı

Mustafa Melikyan

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat