True
Şiilerin Gözüyle Sünniler

Şiilerin Gözüyle Sünniler


Alt Yazı
:
Ilk dönem sii kaynaklarinda sünni algisi
Yayınevi
:
Kategori
:
İnceleme - Araştırma
Yazar
:
Basım
:
2. Basım / Mart 2024
Sayfa Sayısı
:
309
Liste Fiyatı
:
220 TL
ISBN
:
978-605-66665-6-8Tanıtım Yazısı

Bu çalismanin çikis noktasi ilk dönem Sii-Imâmiyye kaynaklarinda bugün Sünni diye nitelendirilen grubun nasil algilandigini, bu algilan besleyen süreçlerin neler oldugunu, bu algilarin insanlarin davranislarinda ne derece rol aldiklarini, bu kabullerin veya zihniyet yapisinin grupdaslik ortak paydasinda bulunan sonraki Siilere nasil geçti-gini tespit edebilmek; ayni temel sabitelere bagli olduklari halde birbirlerinden farkli dünyalari insa eden zihniyet yapilarinin tarihi arka planlarina isik tutmaktir.
 
Yapmaya çalistigimiz sey, mezhepler arasindaki algilarin olusum süreçlerini tespit etmek için bir metin olarak karsimizda duran "geçmis"e sorular sormak ve bu sorularin geçmisin yorumu olarak gördügümüz "günümüzü" nasil sekillendirdigini tespit edebilmektir. Bir anlamda tarihte insa edilen bellegin, günümüz mezhebi kimliklerini nasil etkilediklerini, varliklarini temellendirirken geçmisteki kabulleri nasil simgeler haline dönüstürdüklerini görmeye ve göstermeye çalismaktir. 
 
Çalismanin temel gayesi, Siilerin Sünnilere bakisi ile ilgili kismi tespitlerde bulunmaktir. Bunun için Sünnilere dönük algi, Siilerin beslendigi ilk dönem kaynaklardan hareketle ortaya konulmustur. Böylece mezheplerin birbirlerine dönük algilama biçimlerinin çok sayida degisken tarafindan sekillendirildigi gösterilmek suretiyle, algilama biçimlerini degerlendirirken, bu durumlarin dikkate alinmasi konusunda farkindaligin olusmasina katki saglamak amaçlanmistir.

Kitap hakkında teknik bilgiler.
İlk Çıkış
:
Aralık 2016
Cilt
:
Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt
:
Enzo Creamy 60 gr.
Boyut
:
13,5 cm x 21 cm
Kelimeler
:

Kitabın Yazarı

Hanifi Şahin

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat