True
Müslümanlar neden parçalandı?

Müslümanlar neden parçalandı?


Alt Yazı
:
Mezhepsel Ayrışmada Gerçek ve Yanılsama
Yayınevi
:
Kategori
:
İnceleme - Araştırma
Yazar
:
Çevirmen
:
Orjinal Dili
:
Arapça
Basım
:
1. Basım / Mayıs 2023
Sayfa Sayısı
:
528
Liste Fiyatı
:
350 TL
ISBN
:
978-605-2339-10-7Tanıtım Yazısı

Müslümanlar Neden Parçalandı?
Mezhepsel ayrışmada gerçek ve yanılsama nedir? Tarihte yaşanan mezhepsel çatışmanın iç yüzü nedir? Buna nasıl bir son verebiliriz? Mezhepler ortak paydalarda buluşabilirler mi? Yahut da aralarında gerçekten bir çatışma ya da düşmanlık var mı? Köklü veya yüzeysel, eski ya da yeni, geçici yahut kalıcı çatışmaların iç yüzü nedir?
Bu çatışmaları nasıl giderebilir ve Müslümanlar arasında tesis edilmesi gereken birliği nasıl yeniden sağlayabiliriz?
Müslümanlar arasında birliği tesis etmeyi konu edinen çalışmaların büyük bölümü, Şii ve Sünni mezheplerinin tarihi köklerini göz ardı ederek aldıkları son şekillerini göz önünde bulundurmaları ve yüzeysel, fıkhi, geleneksel, tarihi bir takım uygulamalarına bakarak öncelikli öneme sahip olmayan basit taraflarını öne çıkarmalarından dolayı başarısız olmuşlardır.
Elinizdeki bu kitap şii-sünni mezhep çatışmasının kaynağına yönelik köklü bir çözüm arayışı içerisinde olan ve hiçbir hükmü kalmamış eski çatışma nedenleri ile her iki fırkayı bir araya getirmesi mümkün olan birleştirici unsurları tahlil etmeyi amaçlayan bir çalışmadır.
Bu kitap şiiler ile sünniler arasında yakınlaşma çağrısında bulunmuyor. Bunun yerine mezhep kaynaklı çatışmaları ve devredilegelen mezhep mirasını aşmaya, adalet, özgürlük, şura, demokrasi, laiklik ve medeni devlet anlayışı üzerine kurulu yeni bir fikri yapılanmaya odaklanma ve her iki mezhebin de mahrum ve mazlum yığınlarını -sünni ya da şii- zalim totaliter siyasi rejimlere karşı tek bir cephede birlik olmaya davet ediyor. Bu kitap bütün şeffaflığı ve objektifliği ile şii-sünni düşünce yapılarına eşit mesafede eleştiri yöneltmekte ve -sünni ya da şii- her türlü mezhepçilik fikrinden uzak durarak İslam düşüncesi ve toplumsal maslahat hususunda halkın birliği projesini takdim etme amacı gütmektedir.

Kitap hakkında teknik bilgiler.
İlk Çıkış
:
Mayıs 2023
Cilt
:
Amerikan Bristol 250 gr.
Kağıt
:
Enzo Creamy 60 gr.
Boyut
:
13,5 cm x 21 cm
Kelimeler
:

Kitabın Yazarı

Ahmet El Katip

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat