True
Mahfuzat 2 - Ibadi Bölgeler

Mahfuzat 2 - Ibadi Bölgeler


Alt Yazı
:
Islam Cografyasinda Seyahat Notlari 2
Yayınevi
:
Kategori
:
Gezi Notları - Seyahatname
Yazar
:
Basım
:
1. Basım / Ekim 2016
Sayfa Sayısı
:
166
Liste Fiyatı
:
110 TL
ISBN
:
978-605-66665-3-7Tanıtım Yazısı

Günümüze ulasan en eski mezhep olan Ibadilik, Abdullah b. Ibâd’a nispet edilmektedir. Esas imamlari olan Cabir b. Zeyd’in vefatindan sonra yerine geçen Ebu Ubeyde, hareket merkezi olan Basra’da gizli bir okul kurmayi basardi. Burada yetisen talebeleri bu düsünceyi Uman ve Kuzey Afrika’ya tasidilar. Uman’da Emeviler döneminden itibaren emirlikler kuran Ibadiler bu gün hala o bölgenin çogunlugunu teskil etmektedir. Hatta Uman Sultanligi’nin resmi mezhebi de Ibadiliktir. Hicri 160’da ise Kuzey Afrika’da adina Rüstemiler denilen bir devlet kurdular. Rüstemiler yikildiktan sonra degisik bölgelere dagildilar. Günümüzde Cezayir, Tunus ve Libya’da varliklarini korumaktadirlar. Keza Dogu Afrika’ya da yayildilar. Tanzanya’ya bagli Zenzibar’in önemli bir kitlesini olusturmaktadirlar. 
 
Istanbul Üniversitesi adina yürüttügümüz bir proje kapsaminda Uman Sultanligi, Cezayir, Tunus ve Zenzibar’i ziyaret ettik. Ibadilerin arasinda yasadik, mezhebi ve mensuplarini yakindan tanimaya çalistik. Bu vesileyle tuttugumuz notlari Mahfuzat: Islam Cografyasinda Seyahat Notlari II basligi ile yayinlamaya karar verdik. Kitabin ekine de, Osmanli-Zenzibar iliskilerine kismen dahi olsa isik tutmak için, Sultan Abdülhamit’in Zenzibar Sultanina elçi olarak gönderdigi Mehmet Rüsdü Efendi’nin kendi el yazisi ile tuttugu gezi notlarinin orjinali ile latinize edilmis halini koyduk. Amacimiz, ülkemizde çok az taninan bu kitlenin taninmasina kismen de olsa katki saglamaktir.

Kitap hakkında teknik bilgiler.
İlk Çıkış
:
Ekim 2016
Cilt
:
Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt
:
Enzo Creamy 60 gr.
Boyut
:
13,5 cm x 21 cm
Kelimeler
:

Kitabın Yazarı

Mahfuz Söylemez

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat