True
Kutsanmis Saltanat

Kutsanmis Saltanat


Alt Yazı
:
Zerdüstîlik ve Siîlikte Ilâhî Isigin Tasiyicilari
Yayınevi
:
Kategori
:
İnceleme - Araştırma
Yazar
:
Basım
:
1. Basım / Eylül 2022
Sayfa Sayısı
:
128
Liste Fiyatı
:
100 TL
ISBN
:
978-625-8354-09-6Tanıtım Yazısı

KUTSANMIS SALTANAT 
Bu kitapta Sia’daki imamet ve mehdilik meselesi Zerdüstîlikte yer alan Ilahî Isik (Ferre-i Izedî) ve kurtarici (Saosyant) inanci ile mukayeseli bir sekilde ele alinmis ve benzer yönleri tespit edilerek birbirinden etkilenme ihtimali tartisilmistir. Zerdüst literatüründe yöneticiler tarafindan “ferre-i Izedî” (Tanrisal nur) ile kazanilan yetki, Sia inancinda imamlara bahsedilen “ismet” sifatinda karsilik bulmustur. Bu çerçevede Zerdüstî Iran toplumunda yönetimin ilahî yetkiye sahip, temiz, soylu krala ait olmasina benzer bir durumun Sia mezhebi için de geçerli oldugu görülmüstür. Her iki inançta da yöneticiler üstünlüklerini Allah tarafindan bahsedilmis olan bir nur sayesinde kazanmislardir. Bu nur öyle bir lütuftur ki sahibini yaraticinin yeryüzündeki temsilcisi; dinî ve dünyevi islerde diger insanlarin üzerinde yetki sahibi (velâyet) kilmaktadir. Bu baglamda yöneticinin ferre veyahut ismet adi altinda ilahî bir yetkiye sahip olmasi ve bu yetkinin nesilden nesile intikal etmesi en önemli benzerliklerden biridir.
Her iki inanca göre insanlarin, Allah’in yeryüzünde hücceti olmadan (ferre) tek baslarina kendilerini idare edemeyecekleri ve buna bagli olarak da kurtulusa eremeyecekleri görülmektedir. Bu nedenle her zaman Allah’in nurunu tasimaya yetkili bir önderin insanlara rehberlik etmesi gerekmektedir. Ilahî yetki ile ilgili bu yaklasimin yani sira Zerdüstîlik ve Sia mensuplarinin yasadiklari sosyal ve siyasi baskilar, müsterek özelliklere sahip bir kurtarici düsüncesinin olusumuna yol açmistir. Aslinda her iki inancin da siyasi ve itikadî düsünce temellerini bu “ilahî yetki”ye dayandirmak mümkündür.

Kitap hakkında teknik bilgiler.
İlk Çıkış
:
Eylül 2022
Cilt
:
Amerikan, 350 gr Kuse
Kağıt
:
60 gr kitap kagidi
Boyut
:
13,5 X 21
Kelimeler
:

Kitabın Yazarı

Mahsa TAYYAR

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat