True
Islam Tarihi Kaynaklari

Islam Tarihi Kaynaklari


Yayınevi
:
Kategori
:
İnceleme - Araştırma
Yazar
:
Basım
:
2. Basım / Aralık 2023
Sayfa Sayısı
:
280
Liste Fiyatı
:
210 TL
ISBN
:
978-605-2339-33-6Tanıtım Yazısı

Islâm Tarihi literatürü Hz. Peygamber (s) döneminden baslayip gelisen Müslümanlardaki ilim geleneginin önemli bir birikimidir. Müslümanlardaki tarih meraki beserî ve geleneksel saiklerle gelistigi gibi gündelik hayatlarindaki ihtiyaçlarla ve dinî gerekçelerle de gelisme göstermistir. Neticede Müslümanlarin asirlar içinde tarihin farkli alanlariyla ilgili yazdiklari eserlerin sayilari binlerle ifade edilebilecek devasa bir birikime ulasmistir.
Esasen tarih için geçmiste yazilmis olan her metin kullanilacagi yere bagli olmak üzere kaynak niteligi tasiyabilir. Yerine göre hadis ya da tefsir kitaplarinda yer alan rivayetler kaynak oldugu gibi fikih ya da kelam alaninda yazilmis metinlerde tarihçiler için pek çok malzeme bulmak mümkündür. Tarihçi siirden sufilerin yazdiklari metinlere kadar her belgeyi degerlendirir ve kendisi için bazen temel kaynak bazen de tali kaynak niteligi tasir.
Sunu da ifade edelim ki eserlerin telif amacina ve konusuna bagli olarak ihtisaslasma kaçinilmaz olmustur. Bu çerçevede erken dönemlerden itibaren siyer, biyografi, ensâb, fütuhat gibi alanlarda eserler telif edilmistir.
Elinizdeki kitapta siyer, semâil ve delâilü`n-nübüvve, biyografi, ensâb, genel tarih, fütuhât, sehir tarihleri, cografya ve siyaset alaninda yazilmis olan eserler bir arada ele alinarak literatürün tasnifine ve degerlendirilmesine çalisilmistir. Böylece kaynaklar ve kaynaklik degerleri hakkinda genel bir çerçeve çizilmistir. Bu çalismanin özellikle akademik hayatin baslarinda olan arastirmacilar için faydali olacagini düsünüyoruz.
Faydali olmasi dilegiyle`


Kitabın Yazarı

Adnan Demircan

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat