True
Islam Medeniyetinde Anayasal Kriz

Islam Medeniyetinde Anayasal Kriz


Üst yazı
:
Büyük Fitneden Arap Baharina
Yayınevi
:
Orjinal Adı
:
Ezmetü`l- Dusturiyyeti fî`l-Hadarati`l-Islamiyyeti min`el-Fitneti`l-Kübra ile`r-Rabii`l-Arabi
Kategori
:
İnceleme - Araştırma
Yazar
:
Çevirmen
:
Orjinal Dili
:
Arapça
Basım
:
2. Basım / Ekim 2021
Sayfa Sayısı
:
565
Liste Fiyatı
:
420 TL
ISBN
:
978-605-2339-35-0Tanıtım Yazısı

"Bu degerli çalisma, alaninda donanimli bir arastirmaci tarafindan ciddi bir arastirma neticesinde hazirlanmis olup, çagdas sorunlara yönelik saglam ve cesur bir cevap niteligi tasimaktadir. Elinizdeki bu eser, ötekiyle olan iliskilerde, çatismayi degil, mütevazi bir onur çerçevesinde diyalog kurmayi esas almaktadir. Böyle bir çalismaya müracaat etmekten ne ögrenciler ne de ilim adamlari kendilerini müstagni sayabilirler. Kur’ân ve sünnet esasli kurucu Islami metinlere duyulan güveni yenileyerek ve insanligi iki cihan saadetine yönelten imkanlar saglayarak, cesur içtihatlar ve özgün metinlerle Araplarin ve Müslümanlarin sofrasini zenginlestirmesi ve hepimizin önünde genis ufuklar açmasi, bu eserin kiymetini göstermeye kafidir. Ayni zamanda bu eser, Islam ümmetinin üretkenligine dair beslenen umutlari yeniden yesertmekte ve onun artik dönüsü olmayan büyük tarihi degisimlere gebe oldugunu göstermektedir. Bu degisim, bir ilerleyistir ayni zamanda; özgür kilan Islam’a dogru bir ilerleyis..."

Rasid el-Gannûsi
 
"Islam medeniyetindeki anayasal krize yönelik bir çözüm bulma girisimi, günümüzde Islam aleminde akan kani durdurmak ve siyasi parçalanmisligin perisan ettigi Islam toplumlarini dengeli bir yapiya kavusturmak için gereken Islami bir zorunluluktur. Ayrica bu çözümü bulmak, insani bir ihtiyaçtir ayni zamanda; çünkü çagdas pragmatizm, rölativizm ve nihilizm gibi felsefeler tarafindan çürütülen insanlik medeniyetinin tazelenmesi için, tüm insanlik Islami degerlere ihtiyaç duymaktadir. Günümüzde Islam medeniyetindeki anayasal krizin çözümüne yönelik herhangi bir girisim, iki karakterle donatilmis olmak zorundadir: Bunlardan birincisi, Islam siyasi degerlerine ve ilk Islam siyasi tecrübesine bagli olan Müslüman vicdani ikna edici olmaktir ve bu da çözümün halklarin vicdanindan kopuk laik bir çözüm olmamasini gerektiriyor. Ikincisi çagdas devlet mantiginin disinda veya üzerinde degil bu mantikla uyumlu olmaktir ki bu da çözümün eski Islam imparatorluklarindan gelen tarihsel görünümün esiri olmus selefi bir çözüm olmamasini gerektiriyor. "

Muhammed Muhtar es-Sankiti
 
 


Kitap hakkında teknik bilgiler.
İlk Çıkış
:
Aralık 2020
Cilt
:
Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt
:
Enso Creamy 60 gr.
Boyut
:
15 cm x 23 cm
Kelimeler
:

Kitabın Yazarı

M.Muhtar Şankıtî

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat