True
Daimi Baris Teorisi

Daimi Baris Teorisi


Üst yazı
:
Immanuel Kant`in Siyaset Felsefesi ve
Yayınevi
:
Kategori
:
Felsefe
Yazar
:
Basım
:
1. Basım / Ekim 2017
Sayfa Sayısı
:
79
Liste Fiyatı
:
70 TL
ISBN
:
978-605-2339-01-5Tanıtım Yazısı

Kant, tüm felsefe tarihinin üç mühim sorusu üzerine odaklidir. “Ne bilebilirim?” “Ne yapmaliyim?” Neyi umabilirim? Bu nedenle bilgiyi, varligi ve degeri anlama çabasinda ihtilal nitelikli cevaplar üretmeye gayret etti. Insanin özgürlügünü devletin temel ilkesi olarak insa etmeyi rasyonel bir zorunluluk olarak gören Kant, refah ve güçte esitsizliklerin, tüm insanlarin dogustan sahip olduklari esitliklerle nasil uyumlu kabul edilebilecegini sorguladi. Fakat felsefecilerin pek çoguna göre siyaset, Kant’in düsüncesinin merkezinde yer alan bir konu degildir. Halbuki Kant, bireyin otorite ile yüzlesmesinde bagimsizliginin tanimi ve insan özgürlügü konularinda oldukça önemli argümanlara sahiptir. Yazdigi üç kritik (Saf Aklin Kritigi, Pratik Aklin Kritigi ve Yargi Gücünün Kritigi) yogun ilgi görmüs, politika içerikli makaleleri ayni dikkati çekememistir. Kant’in siyaset felsefesi üzerine yapilan incelemelerde karsilasilan en önemli sorun, Hegel’in hazirlayicisi olmak disinda Kant’a deginen siyaset felsefesi, tarihi ve bilimi alaninda yapilmis pek çalisma olmamasidir.
 
Pozitif bir dil ile “Daimi Baris” gibi bir teori içermesine ragmen “Daimi Baris için Daimi Bir Savas Teorisi”, “Asosyal Toplumsallik: Kant’in Politik Düsüncesinde Daimi Düsmanlik”, “Protestan Alman Üniversitesi Metafizigi” gibi yapilan elestirilere de eserde yer verilmistir. Kant’in politik felsefesini içeren çalismalari incelerken gözden kaçirilmamasi gereken ilk husus, Liberal etigin klasiklerinden sayilmasina neden olan çalismalara sahip olmasinin yaninda, Alman idealizminin sosyalist ve fasist felsefelerinin kökenlerinin de Kant’in siyaset felsefesinde izlerinin bulunabilmesidir. Bu çalismanin Avrupa tarihinde düsüncel bir devrim yaptigi kabul edilen Kant’in siyaset anlayisi üzerine bundan sonra yapilacak arastirmalara bir giris nitelikli olmasini umuyoruz.

Kitabın Yazarı

Ayşe Yaşar Ümütlü

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat