True
Çagdas Arap Düsüncesinde Yeniden Yapilanma

Çagdas Arap Düsüncesinde Yeniden Yapilanma


Yayınevi
:
Orjinal Adı
:
Vichetü nazar: Nahve i `âdâti binâ`i kadâya`l-fikri`l- `Arabî
Kategori
:
İnceleme - Araştırma
Yazar
:
Çevirmen
:
Orjinal Dili
:
Arapça
Basım
:
1. Basım / Ekim 2021
Sayfa Sayısı
:
239
Liste Fiyatı
:
200 TL
ISBN
:
978-605-2339-26-8Tanıtım Yazısı

Bu kitaptaki metinler, mevcut güncemizin dinamigini olusturan kavram ve tasavvurlarin, realiteyle uyum saglayacak sekilde yeniden yapilandirilmasi amaciyla gözden geçirilmesi konusunda bir yöntem önermektedir. Bugün dünyanin geçirmekte oldugu asama, derin ve örnegi bulunmayan bir degisime tanik olmakta. Bu degisimde; gelecek, geçmisle ya da simdiyle degil, bizzat gelecegin kendisiyle, kendi potansiyelleri ve insanoglunun bu potansiyelleri kullanmasiyla sekillenecektir.
Bugün gelecegin planlanmasi, olup bitene göre degil, olmasi beklenene göre gerçeklestirilmektedir. Su halde, projeleri en büyük basari sansina sahip olan “gelecek tasavvuru”, kendi referansini bizzat gelecege ve onun imkânlarina dayandiran tasavvurdur. Bu, kesinlikle, ugruna mücadele ettigimiz hedef ve beklentilerden vazgeçmek anlamina gelmemektedir; tam aksine, ayni hedefler ugruna mücadele için baska bir asamaya geçistir. Bunu da, geçmis ve onun hülyalarindan degil, gelecek ve onun imkânlarindan esinlenen adimlar ve ufuklarla gerçeklestirmek arzusundayiz.
Bu metinler, aslinda bagimsiz birer makale olarak yayimlanmak üzere hazirlanmis; her biri “tek basina yeterli olmasina” ragmen, içerik bakimindan birbirini tamamlayan bir dizi olusturmalari baslangiçtan itibaren tasarlanmistir. O halde bu kitapta yer alan metinler (veya bölümler), çagdas Arap-Islam düsüncesi sorunlarindaki ideolojik "mezhepçi" yönü "yapi bozumu"na tâbi tutmak ve "yeniden yapilandirmak" yolunda bir bakis açisi olarak adlandirilabilir.

Kitap hakkında teknik bilgiler.
İlk Çıkış
:
Ekim 2021
Cilt
:
Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt
:
Enso Creamy 60 gr.
Boyut
:
15 cm x 23 cm
Kelimeler
:
,

Kitabın Yazarı

Muhammed Abid el-Cabiri

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat