True
Böyle buyurdu Ibn Arabi

Böyle buyurdu Ibn Arabi


Yayınevi
:
Orjinal Adı
:
Hakeza tekelleme Ibn Arabi
Kategori
:
İnceleme - Araştırma
Yazar
:
Basım
:
1. Basım / Kasım 2022
Sayfa Sayısı
:
296
Liste Fiyatı
:
200 TL
ISBN
:
978-625-8354-11-9Tanıtım Yazısı

Ibn Arabî’yi hatirlamak, yasam sorunlarinin birikmis oldugu günümüz dünyasinda bir ilham kaynagi olabilir. Zira onun da temsilcilerinden biri oldugu manevi tecrübe, edebi ve sanatsal tecrübenin kaynagi oldugu gibi ayni zamanda din ve sanatin birlestirici bir çerçevesini olusturur. Ibn Arabî’yi günümüze tasimanin genel baglamdaki önemi budur. Islami baglamda onu günümüze getirmek (ve bir kez daha marjinal ufuktan orta çizgiye geri almak) ise; yirminci yüzyilin son yillarindaki bazi selefi yönelis, fikir ve görüslerin tüm Islami söylem üzerindeki hakimiyeti sebebiyle en az önceki kadar önemlidir. Ayrica Ibn Arabî düsüncesi, Müslüman olmayan okurlara, Islam’in manevi boyutlarina ve insanlik mirasindaki payina dair baska bir resim ortaya koymakta ve çokça çarpitilmis olan “cihat” kavramina açiklik kazandirmaktadir.
Ibn Arabî düsüncesinin önemi; fikih, ilahiyat, felsefe, tefsir, hadis, dil ve belagat gibi birçok alanda onun Islam düsüncesinde temsil ettigi olgunluktan kaynaklanmaktadir. Bu açidan onun Islami baglamda incelenmesi miladi on bir ve on ikinci (hicri alti ve yedinci) yüzyillardaki Islam düsüncesinin panoramasini ortaya koymaktadir. Bir baska açidan Ibn Arabî, dünya mirasi ile Islam mirasi arasindaki köprüyü temsil eder. Onun mirasina, kendi zamaninda bilinen ve yaygin olan –dini, felsefi veya fikri olsun- dünya mirasi ile canli ve yaratici bir bag olarak bakilabilir. Ancak Ibn Arabî’nin önemi, insanlik mirasini kavrayisi ve onu kendi yüksek felsefi sistemini insa etmede kullanmasindan ibaret degildir. Bununla birlikte onun yaratici bir etki ile insanlik mirasini yeniden olusturmadaki payi da oldukça önemlidir.

Kitap hakkında teknik bilgiler.
İlk Çıkış
:
Kasım 2022
Cilt
:
Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt
:
Enzo Creamy 60 gr.
Boyut
:
13,5 cm x 21 cm
Kelimeler
:

Kitabın Yazarı

Nasr Hamid Ebu Zeyd

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat