True
Benim Gözümle - 2

Benim Gözümle - 2


Alt Yazı
:
Cografyalar
Yayınevi
:
Kategori
:
Gezi Notları - Seyahatname
Yazar
:
Basım
:
1. Basım / Ekim 2020
Sayfa Sayısı
:
176
Liste Fiyatı
:
120 TL
ISBN
:
978-605-2339-38-1Tanıtım Yazısı

Tanitim Yazisi
 
Bir Islam tarihi profesörü bakisiyla 50'den fazla ülkeyi gezmis olan çagdas seyyah, Mehmet Azimli'nin gezi notlari...
Tarihi bilgiler ve farkli yorumlar esliginde okurken, hem o mekanlarda gezecek hem de tarihe dogru seyahatler yapacaksiniz…
                           ***
Yunanistan
Avrupa’ya geçislerde de yogun olarak kullanilan bir devlet görünümünde. Selanik’teki önemli eserlerden “Taç Kapi” civarinda gezerken 3 tane yaslari 15 civarinda olan kiz çocugu adres sormaya çalisiyorlardi. Ingilizceleri yoktu. El yordamiyla bir seyler anlatmaya çalisiyorlar ve aceleleri vardi. Biraz tahmin ederek kasten Türkçe konustum. Bir anda sevinç çigligiyla “aaaa Türkçe biliyor musunuz” dediler. Afgan Hazara Türklerindenmisler. Avrupa’ya siginmaya çalisiyorlarmis. Kimlik çikartma derdindeler. Istedikleri adreslerini ögrendim. Hizlica giderlerken arkalarindan hüzünle bakakaldim.
Insanlarin huzurla yasadiklari topraklarda karisiklik çikartacaksin. Refah, huzur içerisinde yasayan bölgeyi savas alanina dönüstüreceksin. Böylece hem silah satmis olacak, hem nüfus eksilecek, hem de sana lazim olan isçi statüsündeki insan ihtiyacini sana kaçarak gelen bu insanlardan saglayacaksin. Ülkelerinde bey gibi yasayan bu insanlari çöpçülük, amelelik gibi islerde kullanacaksin. Huzurlu topraklar/Avrupa diye caka satacaksin. Yeni dünya düzeni bu maalesef.
Sudan
Daha da kötüsü ve bittigimiz nokta su idi; kadinlar, çocuklariyla oturmus “birazdan pirinç dagitilacak” diye toprak kaplarindaki suyu kaynatmaya çalisiyorlardi. Kapkara gözleriyle size bakan bu insanlara bir sey veremeden ayrilmak kadar zor bir sey daha var mi ki? Getirdigimiz pirinçleri kalabalik sebebiyle dagitamadan ayrildik. Biz bitmistik. Günlerdir açlikla bekleyen o kara derili insanlarin kalbini siz düsünün. Hadislerde zikredilen “bir verip 700 sevap almak” herhalde burada geçerli olmalidir.
Ertesi gün tespit ettigimiz 300 aile IHH merkezine geldi ve ikiser kilo pirincini aldi. Onlar yaklasik 3 km. yol gelip ikiser kilo pirinç alirken, ben kendi adima verdigimiz azicik seyden, küçücük bir paketten utaniyordum. Ama açlik insanda hiçbir sey birakmiyor ki. Hz. Peygamber'in tabiriyle; “açlik dinden çikarayazdi.” Nitekim yiginla insan yemek karsiligi misyonerlerin baskisiyla Hristiyanliga geçiyormus. Adlari Hasan olup Hristiyan olanlara rastlaniyormus Afrika’da. Doydugunda ise tekrar Müslümanliga dönenlerin hikayelerini dinledim burada.

Dünyayi gezdim, birçok ülkeye gittim, burasi kadar sefilini görmedim. Buradaki dram gibisine sahit olmadim. 
 

Kitap hakkında teknik bilgiler.
İlk Çıkış
:
Ekim 2020
Cilt
:
Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt
:
Enso Creamy 60 gr.
Boyut
:
13,5 x 21
Kelimeler
:

Kitabın Yazarı

Mehmet Azimli

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat