True
Arap  Siyasal Akli

Arap Siyasal Akli


Yayınevi
:
Orjinal Adı
:
el-Aklu`s-Siyâsiyyu`l-Arabî ` Muhaddidâtuhû ve Tecelliyâtuhû
Kategori
:
İnceleme - Araştırma
Yazar
:
Çevirmen
:
Orjinal Dili
:
Arapça
Basım
:
2. Basım / Ekim 2020
Sayfa Sayısı
:
448
Liste Fiyatı
:
340 TL
ISBN
:
978-605-2339-12-1Tanıtım Yazısı

Çalismalarini Islâm-Arap entelektüel tarihi üstünde yogunlastirmis bulunan Muhammed Âbid el-Câbirî’nin bu eseri, Islâm-Arap siyasî düsüncesinin sosyal-siyasal olaylari degerlendirme ve gerçeklestirme biçimlerini ele alir. Bu iki özelligi belirtmek için “siyasal akil” sözcüklerine çok özel bir vurgu yapar. Sik sik günümüzdeki durumlara ve gelismelere de, bu çerçevede göndermelerde bulunur. Yapisalci yöntemi izleyen yazar, konusunu gerçekten vukufla islemistir. Kimi yorum, degerlendirme ve önerileri elbette tartismaya açiktir. Sosyal ve siyasal tarihin iç içeligini daima göz önünde bulunduran yazarin bu eseri, çok önemli bir boslugu dolduruyor ve ciddî tartismalara kapi araliyor.
el-Câbirî, birçogu özgün siyasî düsüncelerinde, sadece Arap dünyasinin degil, bir bütün olarak Islâm dünyasinin en temel siyasî sorunlarini cesaretle gündeme getirmistir. Kendisi de elestirel düsünceyi sonuna kadar savundugu için, düsüncelerine yapilan elestirileri anlayisla karsilamis ve Arap-Islâm düsüncesinin gelisimi için bunlari degerli görmüstür. Onun hedefledigi nahda (uyanis) düsüncesi de zaten bunu gerekli kilmaktadir. Sistem kurucu bir düsünür olarak dönemine damgasini vurmus, yazdigi eserlerle gerçekten büyük ilgi uyandiran ve bir o kadar da elestiriye muhatap olmustur.


Kitap hakkında teknik bilgiler.
İlk Çıkış
:
Ekim 2020
Cilt
:
Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt
:
Enzo Creamy 60 gr.
Boyut
:
15 cm x 23 cm
Kelimeler
:

Kitabın Yazarı

Muhammed Abid el-Cabiri

Çeviri Kitaplar

Arapça (64)
Farsça (21)
Hollandaca (1)
İngilizce (8)

Arama

Kitaplarımız ve yazarlarımızı sitemiz içerisinde arayabilirsiniz...

 
İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat