kitap Hakkındaki İçerikler


Yayınevi

Kategori

Kitap

Yazar

Çevirmen

Seminer

Basında

Timetürk - 2 Yeni Kitap http://www.timeturk.com/tr/2013/03/08/mana-yayinlari-ndan-2-yeni-kitap.html

Mana Yayınları'ndan 2 yeni kitap

Mana Yayınları'ndan iki yeni kitap okuyucularıyla buluşuyor.


TIMETURK / Haber Merkezi

Sinan Kızılkaya'nın "Kürt Siyasetinde Örgüt Kültütü" ve Dr. Casim M. Sultan'ın "İslam Tolumu'nun Yeniden Doğuşu 4 / Tarihsel Hafıza" adlı kitapları Mana Yayınları etiketiyle çıktı.


"Kürt Siyasetinde Örgüt Kültürü"

Kitap Tanıtım Yazısı :


Bu metinde dile getirilen birçok görüşün genellemeler içerdiğinin farkındayım. Bu durum, bir tarafta kuşatıcı bir resim çıkarma kolaylığı sağlarken birçok ara hali/kategoriyi değersizleştirme riski de taşımaktadır. Çoğunlukla göz ardı edilen bir resmin açığa çıkarma arayışı maalesef böyle bir riski üstlenmeyi gerektiriyordu. Oysa ara haller çoğunlukla yok sayılan soluklanma aralıklarının yeşerdiği ortam olarak barışın gerçekleşeceği zemini de bize gösteriyor. 

Zorluklara odaklanan bu metin barış umudu ile yazıldı. Barışın tarafı olacak bir siyasal örgütlenmenin yapısal zorluklarını görünür kılmaya, önümüzde....
Haksöz - Yeni kitaplar http://www.haksozhaber.net/mana-yayinlarindan-yeni-kitaplar-56072h.htm

Mana Yayınları’ndan Yeni Kitaplar

“Düşüncede Açılım Manada Derinlik” sloganıyla yayın faaliyetini sürdüren Mana Yayınları, okurları yeni kitaplarla buluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Türkçeye kazandırılan 3 çeviri kitap, ilgilileri ile buluşmayı bekliyor.

Ali Ekber Konuk / Haksöz Haber

Zen / Kadın-Cemile Kadivar

Modern paradigmanın İslam’a açtığı kültürel savaşın önemli cephelerinden biri olan ‘kadın’ meselesini Kadivar, bu kitabında etraflıca ele alıyor. İran’da Kültür Bakanlığı yapmış bir isim olan Ayetullah Muhacirani’nin eşi olan yazar, 90’lardan bu yana ‘Müslüman coğrafya’ ile ilgili yazılar da kaleme alıyor.

1997 tarihli bu çalışmasıyla Kadivar, çokça tartışılan ‘ataerkillik’ bağlamında konuyu irdeliyor. Tezlerini daha çok, halk kültüründe kadim olan temayüllere ve israiliyata dayandırıyor. Yani bugün Müslüman muhayyilede var olan ‘sakat’ kadın algısında israiliyatın önemli etkidi vardır. Bununla ilişkili olarak yine ‘Doğu’ halklarının yaşayışında mevcudiyetini koruyan, kadının yanlış konumlandırılışı, kısa devreler dışında baskın haldedir.

İran özelinde de konuya eğilen başlıklara sahip kitap, rahat bir dile sahip olup sarih üslupla meseleyi inceliyor....


Milli Gazete - Manalı Kitaplar http://www.milligazete.com.tr/haber/Mana39li_kitaplar/123705

'Mana'lı kitaplar

Yayın hayatına yakın dönemde atılan Mana Yayınları okuru ilk etapta sekiz eserle buluşturdu. Yusuf İmamoğlu'nun "Niçin İslam" adlı eseri İslam'ın insanda varolan yol göstericilik ihtiyacını karşıladığına değiniyor. Kitapta adalet, özgürlük ve mutluluk nedir, Batı Medeniyeti, sosyalizm ve Mistisizm ne vaat ediyor sorularının cevabı aranıyor. Ahiret konusuna da eğilinen kitapta çözümün İslam'da olduğu vurgulanıyor. Yazarın ikinci kitabı ise "İslam'ın Temelleri" başlığını taşıyor. Kitapta İslâm, Kelime-i Tevhid/ Şehadet Etmek, Namaz, Oruç, Zekât, Hac ve Kurban konuları da yer alıyor.

Mana Yayınları'ndan çıkan diğer dört kitap ise Nuri Yılmaz'a ait. "Temel Kavramlar-1"de Kur'an'da en fazla kullanılan temel kavramlar inceleniyor. Vahiy, Kur'an, Nebi, Resul, Sünnet, Sünnet-i Resul'ün dikkatlere sunulduğu kitap, kavramların önemini de ortaya koyuyor. Yılmaz'ın "Bitmeyen Savaş" adlı kitabı ise hak-batıl savaşına eğiliyor. Süregelen savaş, Allah'ın yolu üzerinde kurulan tuzak (Yahudilik, Hristiyanlık, Maddeci medeniyet-materyalizm), şeytan tuzak nasıl işliyor, ne yapmalı kitapta yer alan konulardan bazıları. Tarihin derinliklerinden gelen tecrübe, İslam'a göre birey ve sorumlulukları, mücadeleyi doğru anlamak konuları "Allah Yolunda Yürürken"de ele alınıyor. Nuri Yılmaz, "Müslüman Olmak"ta İslam'ın hayatta gerçekleşme yoluna dikkat çekerken Müslüman kimdir sorusunun da cevabını arıyor.

Doğunun Romantik Olmayan Yüzü
Bir kitap, Kırmızı Minare http://dogruhaber.com.tr/haber/227201-bir-kitap-kirmizi-minare/

Bir kitap, Kırmızı Minare

KÜLTÜR & SANAT / İSTANBUL - 10.11.2016 11:54
 

Sübhanellezi esra… Kudüs gibi bir aşkı, Filistin gibi bir derdi olan herkesin okuması gereken bir kitap, “Kırmızı Minare”. Mana Yayınlarından çıkan kitapta İzzeddin Kassam ile tutuşan özgürlük meşalesinin bir halkı aydınlatma süreci canlı bir tanığın kaleminden anlatılıyor.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın kurucularından olan İbrahim Guşe'nin hatıraları sayfa sayfa Filistin davasının geldiği noktayı anlatmaktadır. 1991 ile 1999 yılları arasında Hamas'ın resmi sözcülüğünü yapan İbrahim Guşe; sadece o dönemin Filistin'ini anlatmıyor. Birçok İslam ülkesinin o dönemde Filistin'e bakışı, Müslüman devletlerdeki yöneticilerle görüşmeleri de kitapta yer alan konular arasında.


Cihad Ve Şiddet Dışı Direniş - Kitap haber http://www.kitaphaber.com.tr/kitaphaber-yazarlarinin-son-1-ay-icerisinde-okudugu-kitaplar-k2574.html

Cihad Ve Şiddet Dışı Direniş; Ümit Aktaş, Mana Yayınları, Ağustos 2016 1.Bas. İstanbul

Yazar, konuya giriş sadedinde kitabına şu ifadelerle başlıyor; “Şiddet bir ölçüde antropolitik, bir ölçüde siyasal ve kültürel ve hatta belki de ontolojik (fıtratımıza ait) bir sorun. Hele ki İslam dünyası ve Türkiye açısından şiddet, kültürel kodlarımıza dek işlemiş olan, bir türlü üstesinden gelemediğimiz, üstesinden gelmek şöyle dursun, sorunlarımızın çözümündeki neredeyse yegâne siyasal aracımız olan bir sorun.”

Yazar yukarıdaki düşüncelerine ilave olarak şunları da söylemektedir; “ Sosyal, siyasi ve kültürel bir sorun olan “şiddet” neredeyse genlerimize dek işlemiş durumda. Öyle ki bu durum, ekonomik ve siyasi güç devşirmenin bir yolu, toplumsal sorunlarımızı çözebilmenin adeta yegâne aracı olarak görülmekte, akli yetilerimizi bile mefluç hale getirmektedir.”

Cihad, kelime anlamına istinaden “cehd etmek” olarak tanımlanacaksa eğer, o halde, ‘olumsuzluk’ anlamına koşut olarak, salt bir cehd şeklinde okunabilir miydi?

Arap Ahlaki Aklı - Kitap haber http://www.kitaphaber.com.tr/gazali-yeni-eflatuncu-ve-hiristiyan-midir-k2483.html

Gazali, Yeni Eflatuncu Ve Hıristiyan Mıdır?

  1. Abidel-Cabiri, 1987 yılında Rabat Edebiyat Fakültesi'nde düzenlenen "Ebu Hamid el-Gazali" sempozyumunda yaptığı sunumda şu ifadelere yer vermiştir.

"Gazali Düşüncesi" isimli eserinin sonuç kısmında Arent Jan Wensinck şöyle demektedir:

"Gazali düşüncesi ile ilgili araştırmamızın sonunda, onun etkilendiği üç büyük düşünce sistemi karşısındaki konumunu açıklamaya çalışalım: İlk olarak Gazali Müslümandır. Allah tasavvurunda, O'nu kaza ve kaderi elinde tutan, irade sahibi ve yaratıcı bir ilah olarak düşünürken Müslümandır. Kişiliğini yansıtan takvası ve dini duyarlılığı gibi şahsi özellikleri noktasında da Müslümandır. İslam dünyasında "akla dayanma" 

İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat