1

kitab Hakkındaki İçerikler


Kitap

Zen
Zen

Yazar

Basında

Haber7 - Kürt Siyasetinde Örgüt Kültürü http://www.haber7.com/kitap/haber/1007619-kurt-siyasetinde-orgut-kulturu

Kürt Siyasetinde Örgüt Kültürü

Bu metinde dile getirilen birçok görüşün genellemeler içerdiğinin farkındayım. Bu durum, bir tarafta kuşatıcı bir resim çıkarma kolaylığı sağlarken birçok ara hali, kategoriyi değersizleştirme riski de taşımaktadır...


Çoğunlukla göz ardı edilen bir resmin açığa çıkarma arayışı maalesef böyle bir riski üstlenmeyi gerektiriyordu. Oysa ara haller çoğunlukla yok sayılan soluklanma aralıklarının yeşerdiği ortam olarak barışın gerçekleşeceği zemini de bize gösteriyor.

Zorluklara odaklanan bu metin barış umudu ile yazıldı. Barışın tarafı olacak bir siyasal örgütlenmenin yapısal zorluklarını görünür kılmaya, önümüzdeki yolda sadece PKK'nin değil herkesin hikâyesine eklenecek düğümü ortaya çıkarmaya çalıştı.

haber, hermenotik kuran sünnet http://www.haber7.com/kitap/haber/935478-hermenotik-kuran-ve-sunnet


Hermenötik, Kur'an ve Sünnet

Müslüman müfessirlerin Kur'an ve Sünneti daima sahip oldukları önkabul ve beklentiler ışığında anlayıp tefsir etmeleri bu kitabın konusunu oluşturmaktadır.


EPİSTEMOLOJİK ESARETTEN KURTULMA ÇABASI

Bu yüzden de kitap "HermenötikKur'an ve Sünnet" adını almıştır. Yazar, Müslüman âlimlerin yaptıkları içtihat ve tefsirlerin de "metinlerin tefsiri ve anlaşılmasının müfessirin önkabul ve beklentilerinden bağımsız olmadığı" hermenötik ilkesine dayandığını ve bunun hiçbir istisnası olmadığını göstermeye çalışmaktadır.

Ayrıca bu kitap doğru tefsir, içtihat ve fetvanın temel bir şartı olarak Müslüman âlimleri her asırda başvurdukları önkabul ve beklentileri gözden geçirmeye davet etmektedir. Çünkü dini bilginin tekâmülü bu yeniden gözden geçirme olmadan mümkün değildir. İslam dünyası, Modern Batı Medeniyetinin karşısına çıkardığı oldukça karmaşık teorik ve pratik sorunlardan ancak bu şekilde kurtulabilir.

Bu kitap öncelikle Kur'an ve Sünnet'i anlamak gibi bir derdi olanlara yönelik yazılmış bir kitaptır. Kur'an'a iman edip onunla ibadet etmenin ötesinde onu anlamak ve çağdaş insanın sorularına cevaba dönüştürmek isteyenlerin karşı karşıya olduğu temel sorular vardır:

haber7 - Arap baharı http://www.haber7.com/kitap/haber/783750-ortadoguyu-sekillendiren-iki-slogan

Ortadoğu'yu şekillendiren iki slogan

Gazeteci ve yazar Turan Kışlakçı, Dünyanın kalbi mertebesinde gördüğü Arap Dünyası'nda yaşanan Bahar rüzgarlarının tüm dünya nasıl etkilediğini kaleme aldı.


Arap Dünyası (Batılıların kavramıylaOrtadoğu) dünyanın kalbi mertebesindedir, burada meydaha gelebilecek her hangi bir değişim tüm dünyayı etkisi altına almaya müsaittir" diyen Gazeteci ve yazar Turan Kışlakçı'nın kaleme aldığı ve Arap ülkelerindeki halk ayaklanmalarının anlatıldığı ''Arap Baharı'' isimli kitapta Arap Baharından çıkartılması gereken 23 ders olduğu savunuluyor.

Mana Yayınlarından çıkan kitapta okuru önce 20. yüzyılın başına götüren Kışlakçı, Osmanlı'nın tarih sahnesinden çekilmesinden sonra batılıların Orta Doğu ve Afrika'yı nasıl şekillendirdiğini anlatıyor,

2010 yılının sonu ile 2011 yılının başında Tunus ve Mısır'da başlayan ve kısa süre içinde tüm bölgeyi etkisi altına alan halk hareketlerinde iki slogana dikkat çeken yazar, "Eş-Şa'b Yurid İskate'n Nizam (Halk rejimin düşmesini istiyor ve Eş-Şa'b Yurid İskate'r Reis (Halk Başkanın düşmesini istiyor) sloganlarının yeni bir siyaset dilinin doğduğunun açık kanıtı olarak gösteriyor.

Suriyede Muhalif Olmak - Röportaj Suriyede Muhalif Olmak - Röportaj
Çocuk dünyasına açılan yeni bir kapı http://www.haber7.com/kitap/haber/446917-cocuk-dunyasina-acilan-yeni-bir-kapi

Çocuk dünyasına açılan yeni bir kapı

Çocuklar için bugüne dek birbirinden renkli, birbirinden cazip, birbirinden al benili kitaplar yayınlandı. Ama onlara farklı bir kültür dünyasının ve edebiyatın kapısı hiç açılmadı. Neva çocuk o kapıyı açan ilk yayınevi oldu.


Tıpkı oluşturduğu özgün anlatım dili ve görsel estetik ile artık dünya çapında Fransız sinemasına rakip olan Fars Sineması gibi Fars çocuk edebiyatı da özgün bir dil ve etetik geliştirmiş durumda. Ancak batılı edebiyatın baskın propagandası ve pazarlama gücü sayesinde bu edebiyat da tıpkı Fars sinema ürünleri gibi bizim dünyamıza şimdilik teğet geçiyor.

Ancak Neva Çocuk Yayınları, o dünyanın farklı lezzetini de çocuklara ulaştırmak için ilk adımı atan yayınevi oldu. “Çağdaş Çocuk Hikayeleri” dizisinden çıkan on kitaplık serinin 9 tanesinin tamamı Farsça’dan çevrilmiş. İçinde İranlı yazarların ağırlıkta olduğu dizide sadece Claire Jobert tarafından kaleme alınan Minik Farenin Duası adlı kitap farklı.  

Kudüs`e Kırmızı Minare`den bakış http://www.haber7.com/kitap/haber/442891-kuduse-kirmizi-minareden-bakis

Kudüs'e Kırmızı Minare'den bakış

Kudüs her zaman olduğu gibi gündemin yine en üst başlıkları arasında yer alıyor. Mahmud Abbas ile ilgili iddilaar gözleri bir kez daha Hamas'a çevririken, bu örgütün eski resmi sözcüsü de Hamas ruhunu anlattı.


Bir yandan Radikal dinci Yahudilerin, Musevilerin en kutsal günü sayılan Yom Kippur'un (Kefaret Günü) arefesinde El Aksa Camiine düzenlediği baskın sonucu Haremüşşerif ve Kubbedüssahra başta olmak üzere yaşanan olaylar, bir yandan BM Güvenlik Konseyi'de İsrail'in Gazze'ye yönelik son insanlık dışı saldırısıyla ilgili tartışmalar gözleri yeniden Kudüs'e çevirdi.
Milli Gazete - Manalı Kitaplar http://www.milligazete.com.tr/haber/Mana39li_kitaplar/123705

'Mana'lı kitaplar

Yayın hayatına yakın dönemde atılan Mana Yayınları okuru ilk etapta sekiz eserle buluşturdu. Yusuf İmamoğlu'nun "Niçin İslam" adlı eseri İslam'ın insanda varolan yol göstericilik ihtiyacını karşıladığına değiniyor. Kitapta adalet, özgürlük ve mutluluk nedir, Batı Medeniyeti, sosyalizm ve Mistisizm ne vaat ediyor sorularının cevabı aranıyor. Ahiret konusuna da eğilinen kitapta çözümün İslam'da olduğu vurgulanıyor. Yazarın ikinci kitabı ise "İslam'ın Temelleri" başlığını taşıyor. Kitapta İslâm, Kelime-i Tevhid/ Şehadet Etmek, Namaz, Oruç, Zekât, Hac ve Kurban konuları da yer alıyor.

Mana Yayınları'ndan çıkan diğer dört kitap ise Nuri Yılmaz'a ait. "Temel Kavramlar-1"de Kur'an'da en fazla kullanılan temel kavramlar inceleniyor. Vahiy, Kur'an, Nebi, Resul, Sünnet, Sünnet-i Resul'ün dikkatlere sunulduğu kitap, kavramların önemini de ortaya koyuyor. Yılmaz'ın "Bitmeyen Savaş" adlı kitabı ise hak-batıl savaşına eğiliyor. Süregelen savaş, Allah'ın yolu üzerinde kurulan tuzak (Yahudilik, Hristiyanlık, Maddeci medeniyet-materyalizm), şeytan tuzak nasıl işliyor, ne yapmalı kitapta yer alan konulardan bazıları. Tarihin derinliklerinden gelen tecrübe, İslam'a göre birey ve sorumlulukları, mücadeleyi doğru anlamak konuları "Allah Yolunda Yürürken"de ele alınıyor. Nuri Yılmaz, "Müslüman Olmak"ta İslam'ın hayatta gerçekleşme yoluna dikkat çekerken Müslüman kimdir sorusunun da cevabını arıyor.

Kırmızı Mİnare http://arsiv.ajans5.com/detay/2009/09/25/kirmizi-minare-ibrahim-gose.html

Kırmızı minare:

Doğduğumuz yer, çocukluk ve ilk gençlik günlerimiz... Sanki bir su tasının hep en dibinde durur... Tas dolar ve taşar, dolar ve taşar... Ama dibi, hep ilk günkü tazeliğinde durmaya devam eder. Bellekle bilinç arasındaki tutkulu macera kadar etkileyici olan ne var? Hepimizin hayata bakan gözlerini, çocukluk hatıraları kurmuyor mu? İnsan tekinin o göz yaşartıcı varoluş mücadelesinin sırrı, henüz çocukken yazılmaya başlanan hayat mektubunda saklı... İlk felsefeciler, çocukluk çağını henüz üzeri doldurulmamış beyaz bir kağıda benzetirler. Biz büyüdükçe, hayata dair yazılmış mektubumuz da kısım kısım dolar...
Hıristiyan`a Müslüman diye işkence! http://www.haber7.com/kitap/haber/441410-hiristiyana-musluman-diye-iskence

Hıristiyan bir Arap, "ben Allah'a bile inanmam" diye haykırdığı halde zindanlarda tam 13 yıl İhvan-ı Müslimin üyesi sanılarak işkence gördü. Ama talihsizliği bununla sınırlı değildi, Müslümanlar da ona farklı gözle bakıyorlardı.


Bütün ailesi Fransa'ya göç etmiş olan Suzan, muhabbet duyduğu Suriyeli Katolik Hristiyan Arap gencine Suriye'ye dönmemesi için yalvarır ve Paris'te kalıp kendisi ile yaşamasını ister.

"Suzan, ben vatanımı seviyorum. Şehrimi seviyorum. Bu boş ve anlamsız bir romantiklik değil. Aksine bilinçli ve köklü bir his. Mahallemizdeki eski evlerin duvarlarına kazılmış yazılar hâlâ hafızamda. Onlmarı özlüyorum" der ve genç kızın dudaklarına son bir öpüpücük kondurarak Orly havaalanınıdan vatanına doğru umut uçuşuna başlar.

Bir dönem romanı: Kitabevi http://haber.star.com.tr/kitap/bir-donem-romani-kitabevi/haber-1004646

ÜMİT AKTAŞ, ŞİİRLERİNİ DE ROMANLARINI DA ŞUURLA İNŞA EDİYOR. AKTAŞ’IN KALEME ALDIĞI KİTABEVİ, GEÇMİŞİ NOSTALJİ TUZAĞINA DÜŞMEDEN KURGULAYAN BİR YÜZLEŞME ROMANI.


SUAVİ KEMAL YAZGIÇ

Mazi bizatihi taşıdığı lezzetten ziyade hatıralarımızda tekrar tekrar kurgulanarak yaşatıldığı için güzel görünür bize. Geçmişe lezzet katan asıl unsur yaşadıklarımız değil hatırladıklarımızdır. Bir yönüyle insanın fıtratının parçası olan nostalji bir yönüyle de modern tüketim toplumunun taleplerine cevap vererek güçlenmiştir. Zira geçmiş bir yüzleşme ve hesaplaşma aracı olmaktan çıkartılınca yani özneler susturulunca geriye üzerine fiyat etiketi yapıştırmaya uygun pek çok nesne kalır.


Babam Mevdudi kitabı sizi çok etkileyecek http://www.timeturk.com/tr/2011/03/09/babam-mevdudi-kitabi-sizi-cok-etkileyecek.html

'Babam Mevdudi' kitabı sizi çok etkileyecek

Hind-alt kıtasının yetiştirmiş olduğu İslam dünyasının gözbebeği büyük İslam alimi Ebul A’la Mevdudi’nin hayatı bu kez kızının gözüyle Türkçe’ye aktarıldı. “Babam Mevdudi” kitabı herkesi çok duygulandıracak…


Haber Merkezi / TİMETURK

İslam dünyasının tanınmış Pakistanlı alimlerinden Ebul A’la Mevdudi’nin hayatı kızının dilinden Türkçe’ye aktarıldı. Kızının kaleme aldığı “Babam Mevdudi” kitabı, Hind alt kıtasının yetiştirmiş olduğu bu alimi evinin içinden tanımanızı sağlıyor. Kalemiyle ve nefesiyle İslam ümmeti için gecesini gündüzüne katan ünlü İslam alimi Mevdudi, annesi, eşi ve çocuklarıyla olan ilişkileriyle de herkesi duygulandıracak. 

Doğunun Romantik Olmayan Yüzü
Hilal Tv - Bitmeyen savaş
Cihad Ve Şiddet Dışı Direniş - Kitap haber http://www.kitaphaber.com.tr/kitaphaber-yazarlarinin-son-1-ay-icerisinde-okudugu-kitaplar-k2574.html

Cihad Ve Şiddet Dışı Direniş; Ümit Aktaş, Mana Yayınları, Ağustos 2016 1.Bas. İstanbul

Yazar, konuya giriş sadedinde kitabına şu ifadelerle başlıyor; “Şiddet bir ölçüde antropolitik, bir ölçüde siyasal ve kültürel ve hatta belki de ontolojik (fıtratımıza ait) bir sorun. Hele ki İslam dünyası ve Türkiye açısından şiddet, kültürel kodlarımıza dek işlemiş olan, bir türlü üstesinden gelemediğimiz, üstesinden gelmek şöyle dursun, sorunlarımızın çözümündeki neredeyse yegâne siyasal aracımız olan bir sorun.”

Yazar yukarıdaki düşüncelerine ilave olarak şunları da söylemektedir; “ Sosyal, siyasi ve kültürel bir sorun olan “şiddet” neredeyse genlerimize dek işlemiş durumda. Öyle ki bu durum, ekonomik ve siyasi güç devşirmenin bir yolu, toplumsal sorunlarımızı çözebilmenin adeta yegâne aracı olarak görülmekte, akli yetilerimizi bile mefluç hale getirmektedir.”

Cihad, kelime anlamına istinaden “cehd etmek” olarak tanımlanacaksa eğer, o halde, ‘olumsuzluk’ anlamına koşut olarak, salt bir cehd şeklinde okunabilir miydi?

Arap Ahlaki Aklı - Kitap haber http://www.kitaphaber.com.tr/gazali-yeni-eflatuncu-ve-hiristiyan-midir-k2483.html

Gazali, Yeni Eflatuncu Ve Hıristiyan Mıdır?

  1. Abidel-Cabiri, 1987 yılında Rabat Edebiyat Fakültesi'nde düzenlenen "Ebu Hamid el-Gazali" sempozyumunda yaptığı sunumda şu ifadelere yer vermiştir.

"Gazali Düşüncesi" isimli eserinin sonuç kısmında Arent Jan Wensinck şöyle demektedir:

"Gazali düşüncesi ile ilgili araştırmamızın sonunda, onun etkilendiği üç büyük düşünce sistemi karşısındaki konumunu açıklamaya çalışalım: İlk olarak Gazali Müslümandır. Allah tasavvurunda, O'nu kaza ve kaderi elinde tutan, irade sahibi ve yaratıcı bir ilah olarak düşünürken Müslümandır. Kişiliğini yansıtan takvası ve dini duyarlılığı gibi şahsi özellikleri noktasında da Müslümandır. İslam dünyasında "akla dayanma" 

Çağdaş İslâm Siyaset Sisteminde ANAYASAL MEŞRUİYET http://www.kitaphaber.com.tr/cagdas-islam-siyaset-sisteminde-anayasal-mesruiyet-k1986.html

Bir zamanlar Müslümanların büyük bölümü, Kur’an’ın, anayasaya mehaz teşkil etmesinden ziyade, bizzat anayasanın kendisi olduğunu “yüksek perdeden” dile getirirdi. Adeta, Kur’an, bir hidayet kitabı olmaktan ziyade, anayasa kitabı idi. Mutlaka, Kur’an, her şeyden önce bir hidayet kitabı olmasının yanında, hükümler içeren yönü itibarıyla da, kanun, daha açıkçası hukuk kitabı olmayı da hak ediyordu. Zira içeriğinde, diğer mevzuların yanında az bir yer kaplıyor olsa da, ahkâm ayetleri belirgin bir özelliğe sahipti.

 Buna rağmen, nedense, onun henüz mücmel hale gelmediğini bildiğimiz Hz. Muhammed(s) dönemini istisna kıldığımızda, ilk halifeden bu yana, ta modern dönemlere kadarki süreçte, Sünni ve Şii cenahta, İslâm’a uygun olup olmadığı bir tarafa, hemen her kesimin, kendi meşruiyetlerini Kur’an üzerinden İslâm’da arandığı gerçeğine bakıldığında dahi, parçacı yaklaşımlarla birlikte, Kur’an’ın bizzat bir anayasal metin olarak düşünülmediğini görmekteyiz…

Kur`an`ı anlamanın da bir bedeli var http://www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20322

Kur'an'ı anlamanın da bir bedeli var

Şinasi Gündüz, Kur’an’ı Anlamak & İlahi Vahyin Tarihe Açılımı adlı kitabında Kur’an’ı anlamak ve anlamlandırmanın imkânlarını arıyor. Muaz Ergü yazdı.

Şüphesiz ki Kur’an-ı Kerim bütün insanlık için hidayet ve ışık kaynağıdır. Dünyaya gönderiliş gayesini unutan, hevasını putlaştıran, merkezini yitiren, malın mülkün esiri olan, şımaran, azgınlaşan, riyakârlaşan insanlara tevhidi, adaleti, takvayı, tevazuu, iyiliği yeniden hatırlatarak insanlığın kurtuluşunu murat eder. Toplum yapısındaki hastalıklı güç ve hükmetme algılarını kökünden yıkarak insanı yalnızca Allah’a kulluk etmeye çağırır. İnsanı dünyevi tahakküm ve ilişkiler ağından kurtararak özgürleştirir. Şinasi Gündüz’ün de belirtt


Tunus ve Mısır’da İslamcılığın iktidarla imtihanı http://www.dunyabizim.com/?aType=haber&ArticleID=20472

Fatih Okumuş, 'İslami Hareketin İktidar Deneyimi & Tunus ve Mısır' adlı çalışmasında İslami hareketlerin siyasetle ve iktidarla ilişkilerini, reel siyasetle sınavlarını sorguluyor. Muaz Ergü yazdı.

Geride bıraktığımız birkaç yılda özellikle Arap coğrafyası çok yoğun ve beklenmedik hareketliliğe şahit oldu. Büyük halk kitleleri kendilerini yöneten dikta yönetimlere karşı meydanları doldurdu. Statükoya isyan hareketleri sokakları alevlendirdi. Yıllarca diktaların, askeri yönetimlerin, şahların, sultanların baskı ve zorbası altında nefes alamaz hale gelen, ülkelerin üzerine karabasan gibi çöken zalim yöneticilerin zevk-ü sefa içinde süren hayatlarına karşın yokluklarla, yoksulluklarla boğuşan halklar bu çevrimi kırabilmek için ayaklandılar. Bu isyan ve başkaldırılar büyük umutlar meydana getirdi. Aynı zamanda büyük çıkmazları, siyasi durağanlıkları, yönsüz değişimleri de beraberinde taşıdı. Her isyan hareketine karşı statükonun sinsi ve ayak oyunlarıyla dolu işleyişi betondan bir blok gibi yükseldi. Her sahici ve umut dolu değişim hareketlerinin karşısına statükonun setleri dikildi.
Mahfuzat 2, M. Mahfuz Söylemez http://www.dunyabizim.com/kitap/24936/ibadilik-nedir-ibadilerin-ozellikleri-nelerdir-ibadiler-nerelerde-yasarlar

Mahfuzat 2, M. Mahfuz Söylemez Hoca’nın İslam coğrafyasındaki İbadi bölgelerde yaptığı seyahat notlarının kitaplaşmış hali. Kitapta İslam tarihinde İbadi bölgelerde önemli olayların yaşandığı mekânlar, ilmi ve kültürel kurumlar, kütüphaneler, ilim adamları konu ediliyor. Muaz Ergü yazdı.

İLİMYURDU Yayıncılık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Adres : Molla Gurani Mah. Akkoyunlu Sk.
            No: 36 Fındıkzade Fatih / İstanbul
Tel     : 0212 533 05 35
Faks   : 0212 631 53 69
Mail   : info@ilimyurdu.com
Tüm Hakları İlim Yurdu Yayıncılık’a aittir. Kaynak belirtilmeden hiçbir içerik kopyalanamaz. | Tasarım & Yazılım: Dizayn Sanat